Piše Gorjana Ćaleta-Car, srijeda, 20.9.2023. u 7:44
Praksa pokazuje da je u primorju prikladno na fasadu postaviti izolaciju debelu 10-12 cm, a za kontinent 14 cm i više. Kolika je to investicija za vašu kuću, možete izračunati putem besplatnog alata na rockwool.hr
Toplinska izolacija ne samo da smanjuje gubitke u zimskom periodu nego omogućava smanjeno zagrijavanje kuće u ljetnom periodu. Dobro poznavanje toplinskih svojstava građevinskih materijala jedan je od preduvjeta za projektiranje energetski učinkovitih kuća. Najčešće pitanje pri izradi fasade na kućama ili zgradama je koju vrstu izolacije koristiti: stiropor ili kamenu vunu. Sve više investitora kaže da je njihov izbor kamena vuna.
- Odabirom kamene vune dobivate mnogo više od isključivo toplinske izolacije. Kamena vuna prirodan je materijal, vlaknaste strukture, izrazito paropropustan i ne sprečava difuziju vodene pare. Proizvodi su dugotrajni, dimenzijski stabilni, odnosno promjene temperature i vlage u zraku ne utječu na dimenzije proizvoda. Bez obzira na uvjete izvana, odnosno vrućine ili hladnoće, toplinske karakteristike kamene vune omogućavaju udobne uvjete unutar prostora. A zbog isprepletene strukture vlakana ova izolacija može se koristiti u sustavima za apsorpciju zvuka kako bi se poboljšala akustika prostora ili za poboljšanje zvučne izolacije okomitih ili vodoravnih pregrada, odnosno pregradnih zidova, podova ili stropova. Osim toga, proizvodi od kamene vune odolijevaju vatri i svi naši proizvodi svrstavaju se u A1 razred negorivosti. Mogu se višestruko i potpuno reciklirati, a ništa manje važno je to da su lokalni proizvod. Kad investirate u kamenu vunu, to je investicija za cijeli život - kaže nam Božo Matijević iz ROCKWOOL Adriatica, vodeće tvrtke u svijetu za rješenja na bazi kamene vune.
Investitori koji upravo razmišljaju o kamenoj vuni kao izolatoru moraju voditi računa o optimalnoj debljini vune, koja, osim o podneblju, ovisi o vrsti zida, odnosno o konstrukciji na koju se postavlja (cigla, siporex, cigla s ispunom...). Praksa pokazuje, kažu u ROCKWOOLU, da je u primorju prikladno na fasadu postaviti izolaciju debljine od 10 do 12 cm, a za kontinent je preporučljivo da ona bude 14 cm i deblja. S druge strane, krov ima vrlo mnogo specifičnosti, o kojima ovisi koju ćete debljinu postaviti da biste dobili željene učinke. I zato je najbolje obratiti se projektantu, koji će napraviti točan proračun. Vrlo je važna i paropropusnost izolacijskog materijala.
- Kamena vuna ne sprečava proces difuzije vodene pare i tako smanjuje rizik od građevinske štete nastale od vlage. Korištenjem kamene vune omogućavamo da kuća diše. Kako je kamena vuna vlaknaste strukture, to znači da je otvoren materijal, za razliku od materijala sa zatvorenom staničnom strukturom. Kao da uspoređujemo nošenje prozračne i vodootporne jakne umjesto obične plastične kabanice. Jedna dopušta da para prođe kroz nju i osuši se, a u drugoj ćete ostati znojni ako je ne skinete - objašnjava nam tehnički savjetnik.
Sva novogradnja ima obavezu postizanja standarda nZEB, dakle zgrade nulte energije. I opet su tu projektanti, koji će definirati potrebnu debljinu toplinske izolacije, naravno, pritom uzimajući u obzir sustav za grijanje i hlađenje, kao i korištenje obnovljivih izvora energije.
Za informativan izračun cijene izolacijskog materijala možete isprobati besplatan ROCKWOOL alat za ponude.