NATRAG
Shutterstock

Natkrivene terase - spoj unutarnjeg i vanjskog prostora

Piše Stjepko Golubić, mag.ing.prosp.arch., univ.spec.oecoing.

Vanjski prostor je produžetak vašeg doma. Mjesto na kojem se možete baviti aktivnostima kojima ne možete u kući ili koje su ugodnije vani. Natkrivene terase brišu granicu između unutarnjeg i vanjskog prostora

Stručnjaci za nekretnine kažu kako brižno uređen vrt povećava vrijednost kući za pet do deset posto. Donosimo vam pet ideja kako povećati vrijednost nekretnine dodavanjem nekih detalja u dvorište, a da pritom ne potrošite puno novca.

Prilikom projektiranja kuće, iznimno je važno da se razmotri oblikovanje vanjske natkrivene terase koje čine oblikovnu i funkcionalnu cjelinu s kućom. Da bi se postigla povezanost unutarnjeg i vanjskog prostora, idealno je da se terasa napravi u razini poda kuće, a dodatna vizualna povezanost postiže se ugradnjom staklenih stijena velikog formata.

Orijentacija natkrivene terase mora biti u skladu s položajem dnevnog boravka, blagovaonice i kuhinje. Istočna orijentacija omogućava hvatanje jutarnjih zraka sunca. U poslijepodnevnim satima, kad je sunce najjače, zaklonjeni ste od sunca. Južna orijentacija daje dobru osunčanost cijelog dana. Sunce je intenzivno tijekom poslijepodnevnih sati, ali se nalazi iznad natkrivene terase čime se dobiva dobra zaklonjenost. Zapadna orijentacija ostvaruje najjače osunčanje u poslijepodnevnim satima pa zbog niskog upada zraka sunce može prejako grijati prostor natkrivene terase, pogotovo ako ne postoji bočna zaštita od sunca. Sjeverna orijentacija dobiva najmanje sunca kroz dan, može biti neugodna za boravak tijekom hladnijih mjeseci, pogotovo zbog vlage i vjetra. Ova orijentacija je idealna za vruća područja i boravak onih koji preferiraju zasjenjenost i hladnije temperature ljeti. Uz to, potrebno je osigurati privatnost od neželjenih pogleda i otvaranje pogleda s natkrivene terase prema zanimljivim vidicima.

Shutterstock

Natkrivene terase mogu biti različitih tipova:
1) produženi ravni ili kosi krov kuće, često poduprt stupovima,
2) pergola ili odrina - metalna ili drvena konstrukcija od stupova i greda koja može biti pričvršćena na kuću ili biti zasebna struktura, specifična po tome što stvara hlad, ali ne štiti od atmosferilija, često se koristi u kombinaciji s biljkama penjačicama koje stvaraju dodatni hlad, te doprinose ambijentu,
3) sjenice i paviljoni - postavljaju se u vrtu kao samostalne strukture, mogu se kupiti u raznim trgovinama,
4) tende - mogu biti fiksne ili pomične,
5) zimski vrtovi i staklenici,
6) nadstrešnice - većinom drvene ili metalne, najčešće prekrivene crijepom ili limom.

U posljednje vrijeme sve su popularnije bioklimatske pergole kod kojih se letvice mogu podesiti prema položaju sunca, što omogućava kontrolu osvjetljenja i ventilacije tijekom ljetnih mjeseci i iskorištavanje sunčeve topline zimi. Također mogu imati i zatvorene bočne strane.

Pod natkrivenih terasa trebao biti od čvrstog materijala koji se lako održava, npr. keramičkih pločica, wpc daski, deckinga od prirodnog drva, betonskih opločnika, kamenih ploča i sl. Natkrivene terase opremaju se namještajem prikladnim za vanjsku upotrebu od raznih materijala poput ratana, metala, tretiranog i tropskog drva, plastike i raznih kombinacija s tekstilom. Uz to, stavljaju se spremnici za jastuke, ljuljačke i tegle s ukrasnim biljkama.

Shutterstock

Ukoliko imate postojeću kuću i odlučite se na gradnju natkrivene terase, posavjetujte se s arhitektom ili drugim stručnjakom koji će vas uputiti što smijete graditi i pod kojim uvjetima. U određenim slučajevima može se graditi bez ikakve dokumentacije, a kod drugih morat ćete naručiti izradu projektne dokumentaciju i ishoditi potrebne dozvole. U svakom slučaju, bolje je informirati se i učiniti sve prema uputama stručnjaka da po izgradnji natkrivene terase u njoj možete bezbrižno uživati.