Stjepko Golubić, mag.ing.prosp.arch., univ.spec.oecoing.
Privatni vanjski ugradbeni bazeni nisu više rezervirani samo za vrlo imućne, već se za njihovu gradnju odlučuje sve više ljudi, pogotovo ukoliko se radi o bazenu uz kuću za najam
Prilikom odabira bazena, bitno je razmotriti nekoliko kriterija koji će pomoći suziti izbor među bogatom ponudom kao što su budžet, veličina dvorišta, namjena bazena i bazenska oprema.
Prema obliku, bazene možemo podijeliti na: pravokutne, okrugle, ovalne, bubrežaste i nepravilne. Standardne dimenzije bazena su od 7 do 14 metara dužine i 3 do 5 metara širine, s dubinom oko 1,5 metara što je dovoljno za plivanje.
- armirano-betonski (AB) - poznati po svojoj izdržljivosti, dugotrajnosti i visokoj prilagodljivosti u obliku i veličini. Završna obrada unutrašnjosti bazena može biti obložena pločicama, mozaikom ili specijalnim premazima. Prednosti uključuju čvrstoću, trajnost i prilagodljivost dizajna. Nedostaci su viši troškovi izgradnje i duže vrijeme izgradnje.
- od stiropor blokova - grade se pomoću izdubljenih oplata od stiropornih blokova koji se slažu na već pripremljenu AB ploču. Stiroporni blokovi se ispunjavaju betonom i pružaju izvrsnu toplinsku izolaciju. Kao završna obloga koristi se PVC bazenska folija (liner).
- polipropilenski (PVC) bazeni - izrađeni su od termoplastičnog polimera otpornog na kemikalije, UV zračenje i mehanička oštećenja. Proizvode kao monolitne strukture čime se smanjuje rizik od curenja i povećava trajnost. Gotove školjke se isporučuju na gradilište i postavljaju u iskopanu jamu.
- poliesterski bazeni - poznati i kao bazeni od stakloplastike, izrađeni su od poliesterske smole ojačane staklenim vlaknima. Izdržljivi su, instaliraju se u nekoliko dana postavljanjem gotove školjke u iskopanu jamu, a troškovi održavanja su niski.
- keramički bazeni - gotove školjke izrađene od specijalnih keramičkih materijala, često ojačanih za povećanu izdržljivost. Prednosti uključuju visoku izdržljivost, luksuzan izgled, nisku cijenu održavanja i dugovječnost (potkrepljenu jamstvom). Imaju viši početni trošak u usporedbi s PVC ili poliesterskim bazenima i ograničeni su u oblicima i veličinama zbog načina proizvodnje.
- inox bazeni - izuzetno su izdržljivi i otporni na kemikalije. Površina bazena je glatka i higijenska, što olakšava čišćenje i održavanje. Nedostaci su visoki početni troškovi i potreba za stručnom instalacijom.
- limeni bazeni - najčešće izrađeni od čeličnih panela premazanih zaštitnim slojem protiv korozije. Unutrašnjost bazena obložena je PVC folijom ili linerom. Izdržljivi su, fleksibilni u dizajnu i relativno jeftini za izgradnju i održavanje. Nedostaci su osjetljivost na koroziju, estetski kompromisi i potreba za dodatnim strukturama za ojačanje konstrukcije.
- drveni bazeni: unutrašnjost bazena obložena je kvalitetnom bazenskom folijom ili betonom, dok je vanjski dio obložen drvom. Folija osigurava vodonepropusnost, a drvo daje estetski privlačan izgled
- biološki bazeni: prirodni bazeni, koriste prirodne procese za pročišćavanje vode bez upotrebe kemikalija. Ovi bazeni imaju zonu regeneracije s biljkama i mikroorganizmima koji filtriraju vodu, uklanjajući nečistoće i održavajući ekološku ravnotežu. Regeneracijska zona može biti odvojena ili integrirana u bazen. Voda cirkulira između zone za kupanje i zone regeneracije, osiguravajući stalno pročišćavanje. Prednosti uključuju ekološku prihvatljivost, nježniju vodu za kožu i oči, te estetski privlačan, prirodan izgled. Nedostaci su veći zahtjevi za prostorom, viši početni troškovi i potreba za redovitim održavanjem biljaka i sustava filtracije.
Bazeni sa skimerom - skimer, smješten na rubu bazena, prikuplja površinske nečistoće poput lišća i prašine. Nivo vode je obično 10-15 cm ispod ruba bazena, što omogućuje skimeru učinkovito prikupljanje nečistoća. Voda se filtrira i vraća u bazen putem mlaznica. Prednosti skimerskih bazena uključuju jednostavnu konstrukciju, niže troškove izgradnje, manje prostora za opremu i jednostavno održavanje. Nedostaci su manje estetski izgled zbog nižeg nivoa vode i manje efikasna cirkulacija vode u usporedbi s preljevnim bazenima.
Bazeni s preljevom - voda prelijeva preko rubova bazena u preljevni kanal koji okružuje bazen. Kanal prikuplja vodu i usmjerava je prema spremniku, gdje se voda filtrira i vraća natrag u bazen. Spremnik održava konstantnu razinu vode u bazenu, kompenzirajući gubitke zbog isparavanja, plivanja i drugih faktora. Opremljen je senzorima za mjerenje razine vode i ventilima za automatsko dodavanje vode. Estetski su privlačniji od bazena sa skimerom, ali složeniji za izgradnju, a time i skuplji. Može se izvesti nekoliko tipa rubova kao što je beskonačni (infinity) rub koji je iznimno atraktivan jer stvara zadivljujući vizualni efekt kojim se voda neprimjetno stapa s horizontom, stvarajući iluziju da se bazen beskonačno proteže u okolni krajobraz.
Kod odabira bazena treba računati i na bazensku opremu koja može znatno povećati troškove kao što je: sustav grijanja (i hlađenja bazena), protustrujno plivanje, automatski čistači, masažne mlaznice, podvodna rasvjeta, tobogani, skakaonice, fontane i mnogobrojni tipovi prekrivača i kupola za prekrivanje bazena.