Piše Stjepko Golubić, mag.ing.prosp.arch., univ.spec.oecoing.
U proljetnim mjesecima vrtni centri i rasadnici pune se novim mladim biljkama u naponu snage spremnim za novi dom. Mnogi vrtlari rekreativci budu opčinjeni ljepotom biljaka koja ih okružuje i žele djelić toga prenijeti u vlastiti vrt, ali nisu sigurni kako pristupiti kupovini sadnica
Kupovina biljaka za proljetnu sadnju može biti osjetna za vaš kućni budžet. Sadnice određenih vrsta mogu se brzo popeti na dvoznamenkaste, a kod stabala i na troznamenkaste cifre. Iz tog razloga, prije uspješnog posjeta vrtnom centru i rasadniku, potrebno je pripremiti se kako bi kupovina prošla što povoljnije i uspješnije.
1) Planirajte. Ukoliko nemate plan sadnje koji vam je izradila stručna osoba, napravite skicu prostora koji želite urediti, označite položaje za sadnju i fotografirajte ih. Napravite popis koliko Vam otprilike treba komada stabala, grmova, trajnica, penjačica, pokrivača tla i ukrasnih trava. Na taj način kupovat ćete ciljano, a ne s mišlju da ćete za sadnicu naknadno naći neko mjesto u vrtu. Fotografije vam mogu poslužiti da pokažete zaposleniku vrtnog centra ili rasadnika o kakvom prostoru se radi da vam može dati bolji savjet pri odabiru sadnica.
2) Obiđite više vrtnih centara i rasadnika. Cijene i izbor biljaka mogu se značajno razlikovati kod vrtnih centara (koji uglavnom uvoze biljke iz inozemstva) i rasadnika (koji uglavnom imaju vlastiti uzgoj). Na cijenu utječe i veličina sadnice te prodaje li se u posudi ili golog korijena. Ako odaberete manje sadnice, možete proći znatno povoljnije. U načelu je bolje kupovati sadnice u posudama jer se mogu saditi gotovo kroz cijelu godinu, otpornije su, pogotovo na osušivanje korijena, lakše se sade i mogu već neposredno po sadnji izgledati reprezentativno.
3) Budžetirajte. Kupnja novih sadnica trebala bi biti samo dio unutar budžeta koji ste spremni izdvojiti za proljetnu brigu o biljkama. Ne zaboravite da trebate prihraniti postojeće biljke, nova stabla učvrstiti tokarenim kolcima i jutenim trakama kao i malčirati sadne površine.
4) Odvojite dovoljno vremena. Obilasci vrtnih centara i rasadnika mogu potrajati i više sati ukoliko morate odabrati više biljaka ili se ne snalazite s karakteristikama pojedinih vrsta. Ako vodite nekoga sa sobom, idealan izbor je iskusniji vrtlar ili poznavatelj ukrasnih biljaka, ali vrijedan drugi izbor je netko koga zanimaju biljke i ima strpljenja barem koliko i vi jer bi vam inače obilasci mogli brzo prerasti u stresno i neugodno iskustvo.
5) Izgled nije sve. Prvo što nas privuče kod odabira sadnice je uvijek izgled, potom druge karakteristike kao što su miris, dugotrajnost cvata i sl., no pažljivo birajte sadnice koje, kad narastu, neće biti prevelike za vaš vrt. Uz to, pripazite da tlo po kiselosti i vlažnosti odgovaraju sadnici, kao i mikroklimatski uvjeti poput osunčanosti i izloženosti vjetru.
6) Sadnice nemaju garanciju. O sadnicama se u vrtnom centru i rasadniku brinu osobe koje su stručne u održavanju biljaka, a sadnice se redovito prihranjuju i navodnjavaju. Nakon što sadnice presadite u svoj vrt, njima to može biti preveliki šok od kojeg se neće nikad oporaviti ili će im trebati dosta vremena. To je potpuno normalno i za to trebate biti spremni. Svaki vrt je poseban i zapravo je laboratorij u kojem se iskušava, a svaka pogreška donosi novo znanje primjenjivo za budućnost. U tome je i čar vrtlarstva.
7) Ne vjerujte idealiziranim fotografijama. Fotografije koje se stavljaju uz sadnice pokazuju biljku u idealnom trenutku vegetacije kad je ona u punoj veličini i cvatu. Te fotografije često prikazuju samo krupni plan cvijeta koji ponekad na biljci ostane samo tjedan ili dva. Nemojte zaboraviti da su biljke živa bića koja rastu i koja se unutar vrste mogu znatno razlikovati jedna od druge po veličini i obliku stoga nikad ne možemo točno znati kako će sadnica izgledati, pogotovo nakon što ste je posadili na novu mikrolokaciju.
8) Informirajte se. Pregledajte oznaku s osnovnim podacima o sadnici: kako podnosi sjenu, koja kiselost tla joj odgovara i do koje veličine biljka naraste. Za dodatne informacije o biljci unesite naziv u internet tražilicu i informirajte se na provjerenim stranicama.
9) Kupite malč. Malč ili usitnjena kora drveta štiti korijen sadnice i omogućava joj da se što lakše privikne na nove uvjete. Uz to, smanjuje pojavu korova koji biljkama oduzima vodu i hranjive tvari. Za malč birajte koru prirodne boje. Obojena drvena kora izgleda umjetno, nema estetske vrijednosti i djeluje predominantno u vrtu.
10) Ne plašite se latinskih naziva. Oni su tu da unesu red i olakšaju sporazumijevanje. Ukoliko se odlučite za kupovinu odabrati vrtni centar ili rasadnik u bilo kojem dijelu svijeta, bit ćete sigurni da neće biti nesporazuma i da ćete dobiti baš tu vrstu na koju ste i mislili.